Kompresor - jak vybrat ten nejlepší

23. srpna 2015 v 22:28 | TopSlevy
Kompresor je v dnešní době již nedílnou součástí každé domácnosti. Jeho využití je pestré - kompresor můžeme použít například pro huštění pneumatik, ofukování, stříkání ploch, práci s pneumatickým nářadím apod. Jak vybrat vhodný kompresor a čím se při výběru řídit si řekneme v dnešním příspěvku.

Kompresory nejsou sezónním produktem, kompresory akce se tak objevují po celý rok.Základním parametrem pro výběr vhodného kompresoru je jeho výkon. Ten totiž ovlivňuje způsob využití daného kompresoru. Výkonové parametry kompresorů jsou rozděleny na sací výkon a maximální tlak v tlakové nádobě, přičemž právě sací výkon je jediným relevalentním výkonovým ukazatelem. Hodnota sacího výkonu většiny standardních kompresorů se pohybuje v rozmezí hodnot 50 - 600 l/min. Pro nenáročné domácnosti postačí kompresor se sacím výkonem 50-170 l/min. Pokud uvažujeme napojení kompresoru na pneumatické nářadí, měl by kompresor dosahovat sacího výkonu 120 - 350 l/min v závislosti na parametrech daného nářadí. Pro pneuservisy či specializované dílny je nutné vybírat z kompresorů o sacím výkonu převyšujícím 400 l/min.

Dalším důležitým parametrem je typologie pístového kompresoru. V nabídce všech prodejců naleznete kompresory olejové a bezolejové. Olejové kompresory jsou opatřeny olejovou nádržkou, sloužící k promazání zařízení a jeho bezproblémovému chodu. Olej se musí pochopitelně u těchto typů kompresorů pravidelně doplňovat. Bezolejové kompresory se používají všude tam, kde nesmí přijít pohánění zařízení do styku s olejem (výčep piva, akvárium atp.).
TIP: Výslednou hlučnost kompresoru výrobci většinou neudávají, zjistit ji však lze jednoduše z parametru, udávajícího maximální počet otáček daného modelu. Platí, že čím jsou otáčky vyšší, tím je také vyšší jeho hlučnost.


Umístění kompresoru záleží na četnosti jeho využívání. Pokud jej využíváme pouze příležitostně, měli bychom jej skladovat v temperovaném a suchém prostoru. Při práci s ním by měl být umístěn v dobře odvětrávaném prostoru mimo přímé sluneční záření, které vede k jeho přehřívání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama